Kaza Tespit Tutanağı

 

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği çerçevesinde yalnız maddi hasarla sonuçlanan trafik kazalarında tarafların serbest iradeleriyle dolduracakları "Maddi Hasarlı Kaza Tespit Tutanağı" uygulaması 1 Nisan 2008 tarihinden itibaren geçerlidir. 

1 Nisan 2008 Tarihi itibarı ile uygulanan ve maddi hasarlı trafik kazalarında doldurulan kaza tespit tutanağında anlaşamama durumunda veya kaz
aya sebebeiyet veren kişinin alkollü olması durumunda trafik polisi çağrılır, Trafik polisi çağrıldığında bu işlem için ek bir ceza ödenir.
 

Kaza tespit tutanağına itiraz sadece Adliye kanalı ile yapılmakta olup, kaza konusunda uzmanlaşmış avukatlar tecih edilmelidir. 

aslında kaza tespit tutanağı polis tarafından doldurulduğunda yapılan itirazlara genellikle takipsizlik kararı verilmesine rağmen pek sık karşılaşmasakta adaletin tramer’in kararını değiştirdiği oluyor. Kaza tespit tutanağı şahıslar tarafından doldurulduğunda bu tutanak bir exper tarafından tramer’e gönderilip kazanın yapıldığı yeri hiç bilmeyen, aracınızı hiç görmeyen masa başında çalışan biri tarafından değerlendirilmektedir. 

Bu yüzden haklı olduğunuzu biliyorsanız tramer’in vermiş olduğu karara kesinlikle itiraz ediniz.

 

Exel olarak kaza tespit tutanağı indirmek için tıklayın.